Psycholožka z Olomouce.
19. srpna 2024 ⟷ 5 min
Před první terapií můžete cítit spoustu věcí – a všechny jsou v pořádku
Co když si o mně budou lidi myslet, že jsem cvok? Nebo že přeháním, vždyť spousta lidí má větší problémy než já a zvládají to? O čem se tam mám bavit? Co když řeknu něco divného? Napadlo Vás něco z toho? Nebojte, nejste sami. Terapie je totiž velký krok do neznáma pro spoustu lidí. Před první terapií můžete cítit nervozitu, pochybnosti, nebo dokonce chuť sezení zrušit. A víte co? Všechno je to naprosto normální. Terapie je pro mnoho lidí novým a neznámým územím, a proto je přirozené, že můžete zažívat úzkost nebo nejistotu.
Jednou z běžných obav před první terapií je, jak bude probíhat a co od vás terapeut očekává. Možná se cítíte trapně při představě, že budete mluvit o svých pocitech a myšlenkách s někým, koho neznáte. A co na to řeknou lidé kolem vás – rodina, přátelé nebo kolegové? Tyto obavy jsou běžné. Ale vězte, že terapeuti jsou vázáni etickým kodexem a nemohou prozradit, že k nim chodíte, ani o čem jste si povídali, pokud to nepřekračuje zákonem danou ohlašovací povinnost.
Možná máte pocit, že si musíte připravit nějaké odpovědi nebo že musíte mít jasně definované problémy, které chcete řešit. Ale to není nutné. Terapeut je tu proto, aby vám pomohl uspořádat myšlenky a postupně s vámi probral, co vás trápí a jak to změnit. Možná jste také zvědaví, jakým způsobem vám terapie může pomoci. Zvědavost je dobrý signál – ukazuje, že jste otevření novým možnostem a připraveni na sobě pracovat.
Je důležité si uvědomit, že všechny pocity, které máte před první terapií, jsou validní. Terapie je cestou k lepšímu porozumění sobě samému a k nalezení způsobů, jak zvládat každodenní výzvy. A každý krok na této cestě, včetně prvního, je důležitý. Pokud vás něco trápí, neváhejte se o to podělit se svým terapeutem. Terapeut je tu pro vás, aby vás podpořil a provedl tímto procesem. Pamatujte, že nemusíte být na všechno sami. Je důležité udělat ten první krok – vaše budoucí já vám za to poděkuje.
Přemýšlíte o terapii? Objednejte si své první sezení. Jsem tu, abych vás podpořila. V současné chvíli mám ještě pár volných míst pro nové klienty.
Pokud bych aktuálně neměla volný termín nebo byste preferovali jiného terapeuta, doporučuji se podívat na platformy jako terapie.cz nebo Hedepy, kde najdete další odborníky, kteří vám mohou pomoci.
4. července ⟷ 5 min
Léto je tu a s ním přichází čas letních táborů a rodinných dovolených. Zatímco se rodiče těší na chvíle klidu, děti mohou pociťovat separační úzkost. Jak s tímto přirozeným strachem u dětí pracovat a zároveň si udržet zdravý rozum? Sepsala jsem pro vás několik tipů, které vám pomohou (a možná vás i rozesmějí).
1. Zvažte zralost dítěte
Každé dítě je jiné a zralost hraje klíčovou roli v tom, jak zvládá separaci. Zvažte emocionální a sociální zralost svého dítěte předtím, než ho pošlete na tábor nebo dlouhou dovolenou bez vás. Pokud dítě projevuje výrazný strach z odloučení, může být užitečné začít s kratšími obdobími separace a postupně je prodlužovat. Tím dítěti pomůžete postupně si zvykat na samostatnost a budovat jeho sebedůvěru.
2. Mocná plyšáková armáda
Oblíbený plyšák může sloužit jako přechodový objekt, který pomáhá dítěti zvládnout separační úzkost. Vysvětlete dětem, že jejich plyšový kamarád je například tajný agent, který bude dohlížet na to, aby všechno probíhalo hladce. Tím posílíte jejich pocit bezpečí a přítomnosti něčeho známého.
3. Foto dobrodružství
Fotografování může být způsob, jak dítěti pomoci zpracovat nové zážitky a zároveň udržet kontakt s rodiči. Dejte dětem malý fotoaparát nebo starý mobil a povzbuďte je, aby pořizovaly fotky svých dobrodružství. To jim umožní vizuálně dokumentovat své zážitky a později je s vámi sdílet.
4. Superhrdinský náramek
Náramky mohou sloužit jako fyzický připomínkový objekt, který dítěti dodá pocit bezpečí a spojení s domovem. Vytvořte s dětmi speciální náramek, který jim bude připomínat, že mají doma superhrdinu, který na ně myslí. Každý korálek může symbolizovat pozitivní emoci nebo vlastnost.
5. Příběh na pokračování
Příběhy a vyprávění mohou být terapeutickým nástrojem pro zvládání úzkosti. Před odjezdem začněte s dětmi vytvářet příběh na pokračování. Každý den tábora nebo dovolené si dítě může vymyslet další kapitolu a večer si to spolu po telefonu můžete sdílet. To podporuje kreativitu a zároveň pomáhá dítěti vyrovnat se s novými zážitky.
6. Odpočítávací kalendář
Odpočítávání dnů do návratu může dítěti pomoci vizualizovat dobu odloučení a lépe ji zvládnout. Vyrobte s dětmi odpočítávací kalendář. Každý den, kdy zvládnou být stateční, mohou odtrhnout jeden list a přiblížit se tak domů. Tento vizuální nástroj může dítěti poskytnout pocit kontroly a snižovat úzkost.
7. Dodržujte své slovo
Když posíláte své dítě na tábor nebo společně vyrážíte na dovolenou, je klíčové dodržovat své sliby a plánované časy návratu. Pro děti je stabilita a důvěra v rodiče zásadní.
Při těchto tipech nezapomeňte na hlavní věc: důvěru a otevřenou komunikaci. Ujistěte své děti, že je máte rádi a že je v pořádku mít strach. S trochou kreativity a humoru zvládnete odloučení jako tým – a možná se u toho i pořádně zasmějete.
A pokud to ani tak nejde, nezoufejte. Domluvte si konzultaci s dětským psychologem (třeba i se mnou!) a využijte odborné pomoci.
27. června⟷ 2 min